Історія кафедри Інженерії програмного забезпечення

У 1977 році з метою більш широкого використання обчислювальної техніки під час підготовки фахівців зв’язку, з ініціативи завідувача кафедри вищої математики Гаррі Васильовича Піддубного було створено кафедру обчислювальної техніки та програмування.

З 1997 року кафедру обчислювальної техніки та програмування було перейменовано на кафедру інформаційних технологій.

З 2001 року і до вересня 2018 року кафедру очолював д.фіз.-мат.н., доцент Юрій Григорович Леонов, з 2018 року кафедру очолював професор , д.т.н, Романюк Вадим Васильович.

У 2015 році відкрито нову спеціальність – Програмна інженерія.

За 46 років існування кафедри сім разів змінювався парк обчислювальних машин, що використовувались у навчальному процесі. Зараз на кафедрі працюють п’ять лабораторій, що налічують 45 комп’ютерів і необхідне програмне забезпечення.

За час існування кафедри було видано понад 300 різних навчально-методичних посібників, зокрема й навчальні посібники під грифом Міністерства освіти та науки України. Також наші викладачі були співавторами посібників, виданих іншими кафедрами.

У навчальному процесі використовувались різноманітні алгоритмічні мови програмування: Паскаль, С++, Visual Basic, Visual C++, С#, Java, Python, SQL та спеціалізовані пакети: Access, Excel, Maple, MathCad, MatLab тощо.

Останнім часом з відкриттям спеціальності 121 Інженерія програмного забезпечення на кафедрі суттєво розширено зміст дисциплін, які викладаються студентам.

Дисципліни кафедри:

• Створення та обробка БД,
  • Технології програмування,
  • Основи програмування,
  • Алгоритмізація та програмування,
  • Алгоритми та структури даних,
  • Групова динаміка і комунікації,
  • Об’єктно-орієнтоване програмування,
  • Основи програмної інженерії,
  • Чисельні методи,
  • Комп’ютерна схемотехніка та архітектура комп’ютера,
  • Офісні технології,
  • Вебтехнології та вебдизайн,
  • Проєктний практикум,
  • Моделювання та аналіз програмного забезпечення,
  • Організація баз даних та знань,
  • Аналіз вимог до програмного забезпечення,
  • Конструювання програмного забезпечення,
  • Проєктування користувальницьких інтерфейсів,
  • Програмування мікроконтролерів та Інтернет речей,
  • Емпіричні методи програмної інженерії,
  • Професійна практика програмної інженерії,
  • Архітектура та проєктування програмного забезпечення,
  • Менеджмент проєктів ПЗ,
  • Програмування для мобільних платформ,
  • Моделювання систем,
  • Машинне навчання,
  • Алгоритми та технології побудови рекомендаційних систем,
  • Сучасні технології баз даних,
  • Математичні методи оптимізації,
  • Інтелектуальний аналіз даних,
  • Кросплатформне програмування,
  • Засоби Data Mining в інфокоммунікаціях,
  • Скриптові мови програмування (викладаються для різних спеціальностей бакалаврів, студентів першого–четвертого курсів та магістрів спеціальності 121 Інженерія програмного забезпечення).

На кафедрі проведено науково-дослідні роботи за напрямами – «Автомати та параметричні системи» і «Методичне та програмне забезпечення сучасних комп’ютерних технологій у вищій школі», в яких досліджено різні наукові питання з алгебри та теорії алгоритмів, теорії параметричних структур, логіки, використання сучасних інформаційних технологій у навчальному процесі. Кожного року видається чимало наукових статей у різноманітних наукових журналах (вітчизняних і зарубіжних).

На кафедрі працює студентський гурток, яким керує к.фіз-мат.н., доцент Л.В. Глазунова. На кафедрі кожного року проводяться різноманітні конкурси та олімпіади з програмування. Найкращі студенти беруть участь у республіканських олімпіадах. Також студенти щороку виступають з доповідями на студентській науково-технічній конференції ДУІТЗ.

З розвитком інформаційних технологій на кафедрі постійно змінюється зміст навчальних дисциплін.

Кафедра інженерії програмного забезпечення готує студентів за двома ступенями вищої освіти:

• бакалаврів за спеціальністю 121 Інженерія програмного забезпечення (освітня програма «Інженерія програмного забезпечення»);
  • магістрів за спеціальністю 121 Інженерія програмного забезпечення (за програмами «Інженерія програмного забезпечення»).

Студенти мають широкі можливості вільного вибору дисциплін. Деякі предмети викладаються англійською мовою в окремо сформованих групах.

Починаючи з третього курсу, студенти проходять практику в провідних ІТ-компаніях Одеси та України. Договір про співробітництво між кафедрою ІПЗ ДУІТЗ та компанією KeepSolid дозволив створити на кафедрі лабораторію з розробки програмного забезпечення.

Напружену і плідну роботу щодо забезпечення навчального й наукового процесу на кафедрі зараз веде завідувач кафедри, д.т.н., професор Гаджиєв Матін Магсуд-огли.

У складі кафедри зараз працюють також професор Малахов Є.В., доцент Глазунова Л.В., доцент Калініна Т.О., доцент Багачук Д.Г., доцент Одегов М.А., к.т.н., ст. викладач Ю.О. Бабіч,; ст. викладач Л.М. Буката; викладач Кочеткова М.В., викладач Петрович Я.О. та фахівець 1 категорії М.Г. Жиронкіна.