ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИХ ТЕХНОЛОГІЙ І ЗВ’ЯЗКУ

Загальна інформація

Навігація

Бібліотека ДУІТЗ почала функціонувати з 1920 р. одночасно із заснуванням Одеського інституту інженерів зв’язку.

За весь час свого існування в бібліотеці працювали висококваліфіковані співробітники, які зробили вагомий внесок у розбудову підрозділу – це завідувачі бібліотеки: Анчиполовська Л. Г. (з 1944 р. до 1966 р.), Тетенко М. В. (з 1966 р. до 1969 р.), Чепурний П. Л. (з 1969 р. до 1975 р.), Мерецький Л. П.(з 1975 р. до 1985 р.), Халупська С. В. (з 1985 р. до 2012 р.).

З 2012 р. і до сьогодні посаду завідувача бібліотеки обіймає Грищенко Олена Леонтіївна.

У перші роки функціонування бібліотеки її фонд не перевищував 2 000 друкованих одиниць і обслуговувала понад 450 читачів.

Сьогодні книжковий фонд нараховує понад 600 тис. примірників. Тематика фонду є різноманітною: телекомунікаційні системи, інформаційна безпека та передавання даних, мережі зв’язку, волоконно-оптичні лінії зв’язку, кібербезпека, інформаційні технології, комп’ютерні технології, логістика, радіозв’язок, телемедицина, телебачення та радіомовлення, мережі та системи поштового зв’язку, метрологія та стандартизація, менеджмент та маркетинг, управління проектами, економіка підприємства та корпоративного управління, соціологія, політологія, культурологія, а також книги з питань історії, суспільних наук, лінгвістичних наук, мистецтва та інші.

Значна частина фонду – це книги з природничих наук: математики, фізики та інших. Поступово поповнюється літературою як в друкованому, так і в електронному вигляді.

Щорічно бібліотека передплачує значну кількість вітчизняних журналів і газет. Мова видань: українська, англійська, французька, німецька та інші.

До послуг читачів представлений широкий вибір вітчизняної та світової художньої літератури.

Пошуковий апарат бібліотеки складається з системи паперових бібліотечних каталогів та картотек, електронного каталогу, фонду довідково-бібліографічних видань.

Одним із пріоритетних напрямів діяльності бібліотеки є перехід на нові технології формування і використання інформаційних ресурсів, а також комп’ютеризацію внутрішніх процесів.

З 2004 р. ведеться електронний каталог і головна довідкова картотека журнальних статей. Поповнюється ЕК як новими надходженнями, так і ретро та містить понад 160 000 записів, доступ до яких мають усі користувачі каталогу. Використовується АБІС Unilib.

Створено такі бази даних:

– бібліографічні описи книжкових видань;

– аналітичні описи періодичних видань;

– дисертації вчених університету;

– бібліографічні та біобібліографічні покажчики;

– збірники навчальних та методичних посібників ДУІТЗ;

– учені ДУІТЗ;

– Репозитарій (відкритий електронний архів) ДУІТЗ.

Наукові публікації, розміщені в Репозитарії ДУІТЗ, індексуються в Google Scholar.

Бібліотека ДУІТЗ була і є активним учасником навчально-виховного процесу, направленого на формування у студентів громадської свідомості, сприяння інтелектуального та творчого розвитку особистості, прагнення до професійного росту. Постійно проводяться виставки-огляди нових надходжень, книжкові виставки, присвячені знаменним датам, віртуальні виставки, відкриті перегляди літератури, презентації, дні кафедр, дні інформації, екскурсії, масові заходи тощо. Починаючи з 2016 року співробітники бібліотеки щорічно проводять заходи, присвячені Всесвітньому дню поезії. Саме це стало поштовхом до видання двох збірок, які вміщують в собі поетичний доробок студентів, викладачів та співробітників університету.

Також у травні бібліотека традиційно відзначає День вишиванки, на якому співробітники демонструють вироби ручної роботи різних регіонів України початку ХХ століття й до сьогодні.

На сайті університету, у розділі бібліотека, розміщено інформацію щодо новин, діяльності бібліотеки, електронних ресурсів, переліку послуг, комплектування фонду, віртуальних виставок, а також корисні посилання, інформація про наукометричні бази даних, відкриті освітні ресурси тощо.

Бібліотека має структуру, яка містить 3 відділи та 1 сектор:

– комплектування та наукової обробки документів, який формує бібліотечний фонд шляхом придбання наукової, навчальної та методичної літератури згідно з навчальними планами, програмами та тематикою наукових досліджень, а також систематизує нову літературу, здійснює бібліографічний опис, створює та веде систему паперових та електронних бібліографічних каталогів: алфавітний (українською та іноземними мовами), систематичний;

– обслуговування читачів та книгозберігання, до складу якого входять:

а) абонементи: загальний абонемент (впроваджено систему автоматизованого обслуговування, здійснюється електронне замовлення), абонемент методичних посібників;

б) дві читальні зали: для студентів, для аспірантів та професорсько-викладацького складу. У загальній читальній залі бібліотеки є точка доступу Wi–Fi. Користування мережею безкоштовне та без реєстрації;

в) здійснює організацію, раціональне розміщення основних і допоміжних бібліотечних фондів, їх зберігання, реставрацію та консервацію, створює та веде топографічний каталог;

– інформаційно-бібліографічний відділ здійснює бібліографічне та інформаційне обслуговування читачів згідно з їхніми інформаційними запитами: веде основну довідкову картотеку та бібліографічні тематичні картотеки як в традиційному так і в електронному вигляді, здійснює аналітичний опис періодичних видань, складає бібліографічні та біобібліографічні покажчики, виконує всі види бібліографічних довідок, зокрема в автоматизованому режимі, надає послугу «Віртуальна довідкова служба», яка дозволяє обслуговувати читачів віддалено. Для студентів та викладачів надають послугу з присвоєння публікаціям індексу УДК. Відділ займається наповненням Репозитарію (відкритого електронного архіву) ДУІТЗ.

З метою популяризації, підвищення рейтингу та доступності електронних бібліотечно-інформаційних ресурсів наукових бібліотек України, завдяки використанню сучасних бібліотечних та веб-технологій, бібліотека ДУІТЗ 2020 р. долучилася до проекту Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського «Наука України: доступ до знань». Внесення до реєстру НБУ ім. В. І. Вернадського посилання на Репозитарій  дало змогу збільшити кількість переглядів публікацій у 2020–2023 рр. Постійно проводиться робота щодо популяризації Репозитарію серед студентів та науковців університету (рекламні буклети, мінілекції, реклама у соціальних мережах, написання наукових статей та підготовка презентацій тощо).

У мережі «Фейсбук» бібліотека публікує інформацію щодо святкування визначних дат, проведення масових заходів, виставок, презентацій, відкритих переглядів тощо.

Бібліотека університету постійно удосконалює своє інформаційно-комунікативне середовище, вагомою складовою якого є електронні інформаційні ресурси та обслуговування користувачів в автоматизованому режимі.

Державний університет інтелектуальних технологій і зв'язку

Адреса:

65023, м.Одеса

вул. Кузнечна, 1

Державний університет інтелектуальних технологій і зв’язку © 2024