ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИХ ТЕХНОЛОГІЙ І ЗВ’ЯЗКУ

Історія кафедри публічного управління та цифрової економіки

У 2023 році  у ДУІТЗ на базі новоствореної кафедри державного регулювання та публічного управління в ІТ-секторі з’явилась нова освітня програма «Публічне управління інноваційними та інформаційними екосистемами» за спеціальністю 281 «‎Публічне управління та адміністрування»‎, для забезпечення якої були запрошені досвідчені науковці та висококваліфіковані фахівці з практичним досвідом.

У зв’язку з необхідністю оптимізації роботи структурних підрозділів освітнього процесу, впровадження нових спеціальностей та виконання завдань Стратегії розвитку Державного університету до 2026 р. згідно наказу ректора «Про удосконалення організації освітнього процесу в ДУІТЗ» від 29.12.23 р. № 01-02-218 кафедру державного регулювання та публічного управління в ІТ-секторі було перейменовано на кафедру публічного управління та цифрової економіки з 1 січня 2024 року. Відповідно до цього наказу на кафедру також було переведено професорів, доцентів та викладачів кафедри економіки та цифрового бізнесу.

Зазначені організаційні зміни мають логічне обґрунтування як з точки зору наукового пізнання, так й з точки зору підготовки сучасних фахівців, яким у швидкомінливих умовах економічної дійсності, характерних для цифрової епохи, треба щодня здійснювати вибір і приймати рішення різного роду.

Маючи спільне коріння – «мистецтво управління господарством» – спеціальності «Економіка» та «Публічне управління та адміністрування» співвідносяться сьогодні між собою як «зміст» та «форма».

Підготовка фахівців економічного спрямування має цікаву багаторічну історію у нашому університеті. Витоки цього процесу сягають часу впровадження економічних дисциплін у програми підготовки майбутніх інженерів зв’язку Одеського електротехнічного інституту зв’язку. Починаючи з 1940-х років XX століття надання студентам базових економічних знань є невід’ємною частиною повноцінної їх підготовки до майбутньої професійної діяльності. Спочатку економічний фундамент закладали викладачі суспільних наук на одній кафедрі з філософами, істориками, економістами, політологами та ін., згодом у 1954 році був створений окремий структурний підрозділ – кафедра політекономії. З 1967 по 1974 роки викладання економічних дисциплін забезпечували викладачі кафедри політекономії та економіки зв’язку. У середині 70-х років відбулась реорганізація кафедри, було відокремлено кафедру політекономії та кафедру економіки та управління підприємствами зв’язку, яка згодом також була поділена на два структурних підрозділи.

Бурхливий розвиток галузі зв’язку все більше потребував не тільки інженерів, а й фахівців нетехнічних спеціальностей, що й обумовило у 1992 році початок підготовки фахівців економічного та управлінського профілю на новому інженерно-економічному факультеті, який з 2003 року перетворився на Навчально-науковий інститут економіки та менеджменту Одеської національної академії зв’язку ім. О.С. Попова. Поступово розширювалася структура інституту, понад 100 абітурієнтів щороку обирали спеціальності «Економіка» та «Менеджмент», десятки професорів, доцентів та викладачів, які викладали теоретичні і прикладні економічні дисципліни працювали вже на різних кафедрах. За період більше ніж 30 років професорсько-викладацький склад кафедри економічної теорії, кафедри економіки підприємства та корпоративного управління, кафедри менеджменту та маркетингу, кафедри системного аналізу та управління проектами надали фундаментальну економічну підготовку та розвинули практичні навички для тисяч випускників, які зараз працюють не тільки в Україні, а й далеко за її межами, зокрема представляють сьогодні профільні комітети у Верховній Раді, Міністерство цифрової трансформації, Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури, Міністерство фінансів, Державну казначейську службу України та інші державні органи, працюють у різних компаніях в різних країнах світу, у фінансових структурах, закладах вищої освіти, наукових установах тощо.

Соціально-економічні і політичні зміни у державі, загострення демографічних проблем і реформування системи вищої освіти, нові технологічні умови організації освітнього процесу, нові тенденції на ринку праці, реорганізація та реалізація нового курсу інноваційного розвитку університету – це ті основні чинники, які сприяли переходу до нової моделі організації підготовки фахівців нетехнічних спеціальностей  у Державному університеті інтелектуальних технологій і зв’язку.

Зміни у галузі зв’язку та інформатизації, яка забезпечує на сьогодні розвиток інфраструктури цифрової економіки, обумовлюють зміни на всіх рівнях економіки, адже більшість економічних суб’єктів обирає шлях цифрової трансформації. Фахівці, які працюють з інформацією та комунікаціями у тій чи іншій формі, стають затребуваними у самих різних напрямах професійної діяльності, тому сьогодні факультет бізнесу та соціальних комунікацій розширює спектр нетехнічних спеціальностей у ДУІТЗ, наразі з’являються нові кафедри і нові актуальні освітні програми.

Зберігаючи науково-педагогічні традиції, які мають фундаментальне значення для розвитку системи підготовки фахівців у сфері економіки та державного управління, сьогодні ми продовжуємо спостерігати за новими тенденціями у світі, одразу впроваджуємо результати наукових досліджень у навчальний процес, розробляємо нові курси, які впливають не тільки на програмні результати навчання здобувачів в університеті, але також допомагають сформувати орієнтири для особистісного та професійного розвитку молоді.

З початку 2024 року кафедра публічного управління та цифрової економіки забезпечує підготовку фахівців за новими освітньо-професійними програмами: «‎Публічне управління інноваційними та інформаційними екосистемами» за спеціальністю 281 «‎Публічне управління та адміністрування»; «Цифрова економіка» (бакалавр) та «Економіка підприємства» (магістр) за спеціальністю 051 «Економіка». Для здобувачів третього (доктор філософії) рівня вищої освіти забезпечуємо навчання за освітньо-науковою програмою «Економіка». Викладачі кафедри також викладають низку навчальних дисциплін у межах інших освітніх програм на всіх факультетах університету.

Сучасний етап розвитку кафедри відрізняється високим рівнем залученості всіх її представників до заходів, спрямованих на реалізацію стратегічних орієнтирів нашого університету. Викладачі кафедри регулярно підвищують кваліфікацію, розроблюють нові курси, оновлюють навчально-методичне забезпечення дисциплін, публікують результати наукових досліджень у монографіях, у фахових виданнях, які включено у міжнародні наукометричні бази даних, беруть участь у міжнародних конференціях та семінарах, активно залучають молодь до нових проєктів, організованих у співпраці з компаніями та державними структурами.

Державний університет інтелектуальних технологій і зв'язку

Адреса:

65023, м.Одеса

вул. Кузнечна, 1

Державний університет інтелектуальних технологій і зв’язку © 2024