ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИХ ТЕХНОЛОГІЙ І ЗВ’ЯЗКУ

Про кафедру Психології, педагогіки та лінгводидактики

Кафедру лінгвістичної підготовки, яка поєднує викладання іноземної мови, української мови, психології, загальної та соціальної психології, педагогіки, історії культури та техніки України, історії України та української культури, філософії на різних освітніх рівнях (підготовчому відділенні для іноземних громадян, бакалавраті, магістратурі, аспірантурі), засновано 01 травня 2022 року.
Організувала, очолила новостворену кафедру та забезпечила потужний потенціал творчого, професійного розвитку проф., к. філос. наук Пальчинська М.В.

Зав. кафедри, к.філос.н. Пальчинська М.В.

Кафедру лінгвістичної підготовки, яка поєднує викладання іноземної мови, української мови, психології, загальної та соціальної психології, педагогіки, історії культури та техніки України, історії України та української культури, філософії на різних освітніх рівнях (підготовчому відділенні для іноземних громадян, бакалавраті, магістратурі, аспірантурі), засновано 01 травня 2022 року.
Організувала, очолила новостворену кафедру та забезпечила потужний потенціал творчого, професійного розвитку проф., к. філос. наук Пальчинська М.В.

Історія розвитку кафедри розпочинається з 1930 року, що є початком заснування кафедри іноземних мов.
У різні роки кафедру іноземних мов очолювали: Луценко С. І. (до 1952 р.), Семенов Є. Г. (з 1952 р. до 1976 р.), Файдюк М. В. (з 1976 р. до 1983 р.), Халілов О. Ш. (з 1983 р. до 1998 р.), Кудряшова В. О. (з 1998 р. до 2008 р.).
1979 року на кафедрі іноземних мов ОЕІЗ ім. О. С. Попова було створено секцію російської мови. До складу цієї секції входили спочатку три викладачі, а саме: Т. Д. Суслова, Є. Г. Плеська та С. К. Богдан, які навчали іноземних студентів російській мові. Рік потому (01 вересня 1980 р.) секцію російської мови було реформовано в самостійну кафедру – кафедру російської мови, яка нараховувала 11 викладачів (С. А. Карпова, О. В. Воробйова, В. Д. Ракитянська, Є. Я. Дроздова, Н. М. Герасименко, П. В. Глєбов, С. Б. Черніков, В. А. Єфименко, О. Н. Шкапова, О. В. Мусієнко, М. В. Кулішева) під керівництвом Т.Д. Суслової. 1992 року завідувачем кафедри обрано Н. І. Герасименко.

У зв’язку з інтенсивними соціально- політичними подіями 90-х років ХХ століття, становленням України як нової демократичної суверенної європейської держави, українська мова розширила сферу свого вжитку. Це викликало необхідність інтенсифікувати вивчення державної мови в закладах вищої освіти. Саме тому 1993 року було засновано кафедру української мови.
На сьогодні, поєднавши зусилля та методологічні новації філологів різних кваліфікацій, враховуючи загальноєвропейські рекомендації Ради Європи з мовної освіти, на кафедрі досягнуто впровадження цілісної мовної концепції, започатковано декілька додаткових курсів для студентів та викладачів.
Обов’язковим є залучення до викладання носіїв відповідних мов. Так, з 2006 р. реалізується спільний проект з інститутом германістики Віденського університету (Австрія), який забезпечує викладання німецької мови як іноземної австрійськими стажистами, а з 2007 р. кафедра співпрацює з Корпусом Миру (США) у проекті для викладання англійської мови як іноземної американськими викладачами у ЗВО України.

Кафедра лінгвістичної підготовки забезпечила викладання української, англійської, німецької та французької. Особливого значення в навчально- методичній діяльності кафедри в останні роки набуло викладання в групах, де навчання з усіх дисциплін здійснювалися тільки англійською мовою. Викладачі кафедри проводили заняття з мовної підготовки аспірантів і пошукувачів, входять до складу предметних екзаменаційних комісій. У постійному кафедральному складі працюють, завідувач кафедри професор філософських наук Пальчинська М.В., доктор філософських наук доцент Ворніков В.І., доктор історичних наук доцент Ганчев О.І., кандидат філософських наук доцент Іванова О.С., кандидат педагогічних наук старший викладач Московчук Н.М., кандидат педагогічних наук доцент Шиліна Н.Є., кандидат психологічних наук доцент Хмель Н.Д., кандидат філологічних наук доцент Рогальська-Якубова І.І., старший викладач Кузнєцова Г. П., старший викладач Радіус О. А., викладач Ізотова Г.О.
Про високий професійний та науковий рівень викладачів кафедри відомо за межами ДУІТЗ: кафедра стала популярним центром стажування та підвищення кваліфікації викладачів із закладів вищої освіти Одеси та інших міст України.
Також кафедра забезпечувала викладання мов на підготовчому відділенні для іноземних громадян. Довгий час організацію та навчальний процес на підготовчому відділенні для іноземних громадян здійснювали Сокольницька Л. О., Московчук Н. М., Мітєва Є. М., Івановська О.М. На кафедрі розроблено курс державної мови для студентів, які здобули середню освіту за межами України, а тому не вивчали українську. Викладання
«Української мови (за професійним спрямуванням)» забезпечують І. І. Рогальська-Якубова, Московчук Н. М.
Крім навчальної та науково- методичної роботи, викладачі кафедри здійснюють переклад наукової літератури для спеціальних кафедр академії; іноземної кореспонденції; анотацій, статей та тез доповідей, які подають співробітники ДУІТЗ для опублікування за кордоном або для участі в міжнародних конференціях; редагування навчально-методичних посібників. Дедалі активніше співробітники кафедри беруть участь як усні перекладачі під час переговорів з іноземними партнерами, у проведенні міжнародних симпозіумів, конференцій.

Професор Техаського університету Даглас Лі Хол, доцент Чепелюк Н. І.

Колектив кафедри орієнтується на таку концепцію викладання, за якою важливим є спiввiдношення професiйних i особистісних якостей. Сучасна особистiсно- центрована модель освіти зосереджує увагу не просто на оволодiннi професiйною майстернiстю, певними фаховими знаннями, але й на формуваннi творчої, всебiчно розвинутої особистості, на розкритті її потенцiалу, самовдосконаленні та самореалiзацiї. Щорічно кафедра проводить І етапи Міжнародного конкурсу ім. П. Яцика, Всеукраїнської студентської олімпіади з української мови, до участі в яких запрошуються не лише обдаровані студенти.

Конкурс декламування поезії. У центрі журі зліва направо: доцент Чугунова Н. В., к. філол. н., професор Шульган О. О., доцент Пономаренко І. В.
В Одеському оперному театрі з викладачами Бучневою О. І. та Мітєвою Є. М.

Державний університет інтелектуальних технологій і зв'язку

Адреса:

65023, м.Одеса

вул. Кузнечна, 1

Державний університет інтелектуальних технологій і зв’язку © 2024